На жаль, деякі сфабриковані новини можуть з’являтися й на авторитетних ресурсах. The New York Times показав свого часу наочний приклад того, як неперевірена інформація легко стає вірусною. Спочатку розберімося, які саме типи публікацій і прийоми використовуються для створення фейків. Зрозумівши принципи, за якими нас намагаються дезінформувати, ми зможемо бути уважнішими до токсичного контенту. Розповідаємо, які інструменти використовують для створення фейків, а також як відрізнити правдиві новини від дезінформації. Якщо не вказані джерела інформації або наводяться дослідження неназваних експертів – це ознака фейкової новини.
- Так само кричущі орфографічні чи граматичні помилки, хоч і не виключені, зазвичай не проходять через процес перевірки та редагування.
- За допомогою цих ресурсів подати неправдиву інформацію значно простіше, ніж «вкинути» її через великі ЗМІ, які цінують власну репутацію.
- Багато фейкових новин не мають дати публікації та пишуть про події, яких не було.
- Ось чому деякі люди вперто дотримуються своєї версії реальності навіть перед незаперечними доказами того, що вони неправі.
Я не можу помилятися у своїй роботі та навчанні, адже наслідки можуть бути негативними. Можна сказати, я детектив інформації (сміється). Важливо пам’ятати, що жоден фактчекінговий сайт не є досконалим. Хоча вони ефективні у викритті очевидних вигадок та неправдивої інформації, ternopil.news ці сайти не розроблені, щоби бути ретельними майданчиками, таким собі «золотим стандартом» журналістики. Якщо ви помітили в статті сумнівне твердження, скористайтеся зазначеними сайтами для перевірки фактів. Однак не забудьте провести також власний аналіз конкретного питання.
Фейки, Факти Та Раціо
Тетяна Іванова зазначає, що її учням найбільше подобається шукати фейки. Вони шукали й розвінчували фейкові новини про рідний Краматорськ, а потім спробували самі вигадати фейкову новину. Ці історії стають дедалі небезпечнішими в епоху цифрових технологій. Багато людей читають історії у соціальних мережах, не перевіряючи фактів та не розуміючи, що такі заголовки існують для «шокового» відчуття.
Такі дії допоможуть іншим ідентифікувати цю новину як неправдиву та не ділитися нею далі. Будьте обережними з джерелами, які не можуть підтвердити свої заяви. Іноді у статті джерело може звучати авторитетно, але пізніше ви дізнаєтесь, що такої людини не існує. Добрі новини містять посилання на інші авторитетні репортажі шановних організацій. Також є інтерв’ю з людьми, які можуть підтвердити чи спростувати зроблену ними заяву. Вони підтверджуються доказами, датами та іншими даними, які можна перевірити фактами.
Вам Також Може Сподобатись
Окрім того, у ЄС підтримують неурядові організації, які займаються фактчекінгом. У Єврокомісії спостерігають не за всією дезінформацією, основна увага — кампанії, які є умисними, скоординованими й мають чітку мету. Насамперед ідеться про спроби гравців із-за меж ЄС вплинути на демократичні процеси та інститути всередині об’єднання. У Єврокомісії зазначають різницю між дезінформацією, екстремістським контентом і висловлюваннями, які спричинюють ненависть.
Адвокат звинуваченої стверджує, що насправді вона таким чином допомагала сирійським біженцям. Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар. Зберегти моє ім’я, e-mail, та адресу сайту в цьому браузері для моїх подальших коментарів.